• (0224) 225 60 01
 • info@aktifegitim.com.tr
 • İletişim

Almanca A1 Sertifikası Nedir?

Almanca A1 Sertifikası Nedir?

Almanca A1 Sertifikası Nedir?

A1 Almanca Sertifikası, Avrupa Birliği Eğitim Konseyinin Dillere Ait Avrupa Müşterek Referans Kapsamında belirlemiş bulunduğu standart seviye sisteminin birinci basamağıdır.

Federal Almanya Cumhuriyeti İkamet Yasası doğrultusunda Ağustos 2007’de yürürlüğe giren Göçmenler yasasına göre Almanya’da ikamet eden Türk ya da Alman vatandaşı ile evlenip Almanya’ya göç etmek isteyen eşler, vize başvurusunda bulunurken A1 düzeyinde 1 Almanca bilgisi belgelemek zorundadırlar. Aile birleşimiyle Almanya’ya gidecek şahısların bu yasayla yalın 1 Biçimde de olsa kendilerini ifade edebilmeleri ve hayat sürdürdükleri ortama ahenk sağlamaları amaçlanmaktadır.

Almanca A1 İmtihanı, vize başvurusunda arzulanan A1 düzeyinde okuma-yazma-dinleme ve konuşma kabiliyetlerini ve lisan bilgilerini gösterir belgenin düzenlendiği 1 sınavdır.

İmtihan, dört lisan yetisini ölçecek Biçimde dört bölümden oluşmaktadır;

1. Dinlediğini anlama (Hören):

15 soruyu kapsayan bu bölümde; günlük yaşamdaki konuşmalar, Hususi telefon mesajları ya da hoparlörle kamuya meydana getirilen duyuruları dinlenir ve bunlarla alakalı şekilde, gerçeğe yakın soruları cevaplandırılır.
Katılımcı her soru için değişik 1 diyalog dinler ve şıklar arasından doğru alternatifi işaretlemesi lazım olur. Toplam puan Kıymeti 24.90‘dır.

2. Okuduğunu anlama (Lesen):

Mail, name, gazete ve ya mail ilanları, gidiş-geliş tarifeleri, afiş, kısa notlar, ufak ilanlar, bilgilendirme levhaları ya da duyurular gibi kısa metinler okunur, bunlarla alakalı 15 soru cevaplandırılır. Toplam puan Kıymeti 24.90‘dır.

3. Yazma (Schreiben):

İki aşamadır.

   1. Form doldurma: Rastgele 1 durumu anlatan 1 metin verilir ve metne bağlı kalarak formdaki beş eksik bilgi doldurulmalıdır.
   2. Name yazma: ıçeriği anne hatlarıyla verilir ve 30 sözcüklerin altında olmaması kaydıyla yaşamdan olağan 1 hale ait kısa kişisel 1 metin yazılır. Toplam puan Kıymeti 24.90‘dır.
    Yukarda açıklanan 3 alan yazılı takım sınavıdır ve 65 dakika sürer.

4. Konuşma (Sprechen):

İki aşamadır.

 1. Kendini tanıtma: imtihana katılan şahıs kendisi ile ilgili bulgular verir ve imtihan gözcüsü doğrulusunda katılımcının kendisi ile ilgili sorulan 2 ve ya 3 soruyu da cevaplandırılmalıdır.
 2. Kart çekme: gruptaki katılımcılara sırayla olmak üzere toplam 4 kart çektirilir. Kişinin kartta Tespit edilen kelimeye göre soru sorabilme ve ötekiler doğrulusunda sorulan soruya yanıt verebilme yetisi Tespit edilir.
  Bu alan, 3-4 kişiden meydana gelen sözlü takım sınavıdır. Vakit 15 dakikadır. İmtihan toplam 80 dakika sürer.

İmtihan için eğitim aldıktan ve imtihanı başardıktan sonra;

 • Günlük yaşamda son derece yalın soruları, talimatları ve mesajları ve aynı sürede telesekreterdeki mesajları,
 • kamuya meydana getirilen duyuruları ve kısa konuşmaları anlayabilirsiniz,
 • Yazılı kısa mesajlardan, kamuya müteveccih bilgi levhalarından ve ufak ilanlardan sizin için Mühim olan verileri alabilirsiniz,
 • Rakamları, miktarları, saatleri ve fiyatları söyleyebilir ve anlayabilirsiniz,
 • Yalın ve kişisel verilere müteveccih formları doldurabilirsiniz,
 • Kısa kişisel iletiler yazabilirsiniz,
 • Konuşma sırasında kendinizi tanıtabilir ve şahsınıza müteveccih yalın soruları cevaplandırabilirsiniz,
 • Günlük yaşamda alışılmış soruları ve ricaları formüle edebilir ve bunlara karşılık verebilirsiniz.

Almanca A1 Kursumuz Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Buraya Tıklayarak Bizi Arayabilirsiniz.