• (0224) 225 60 01
  • info@aktifegitim.com.tr
  • İletişim

Almanyaya gitme kursu etiket arşivi

Almanya aile birleşimi vizesi

Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Almanya aile birleşimi vizesi diğer vize çeşitlerine göre daha uzun bir oturum hakkı sağlanan vize türüdür. Kısa süreliğine kalmak için alınan vizelerden farklı olarak Almanya hükümeti tarafından oturma izni alınması için başvurulur. Birey Almanya’daki eşinin yanına veya daha reşit olmamış çocuklarının yanına kalıcı olarak gidecekse her iki durum için farklı istisnalar yapılabilir. Bu yüzden bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, aile birleşimi için iki seçenek içinde ayrı prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Almanya aile birleşimi vizesi için birey, Almanya hükümeti tarafından görevlendirilmiş olan konsolosluklara başvuru yapması gerekmektedir. Almanya hükümetinin Türkiye Cumhuriyetinde iki adet başkonsolosluk bürosu vardır bunlar İstanbul ve İzmir’dedir ve bir adet büyükelçilik vardır o ise Ankara ilimizdedir. Uzun süre oturma vizesi başvuruları bu saydığımız yerlerdeki görevlendirilmiş kişilere, ikamet yerinize bağlı olarak başvurulur.

Almanya Aile Birleşimi işlemleri için gereken belgeler şunlardır;

Almanya Cumhuriyetinin vize yetkililerince istenilen belgeler her yıl değişim göstermektedir. Almanya aile birleşimi vizesi başvurusu için gerekli olan belgelerin aslını da yanınıza alarak fotokopilerini götürmeniz sizler için daha iyi olmaktadır. Belgelerin aslı olanları sizlere geri verecekleri için fotokopilerini yanınızda bulundurmanız tavsiye olunur.

Başvuru Formu;

Sizler için belirtilen gerekli Aile Birleşimi formunu eksik bir yer bırakmayacak şekilde ve Almanca olacak şekilde doldurmanız gerekmektedir. Eğer birey evlenecek ise soyadının güncellenmiş olarak yazılı olan pasaportunu hazırlatması gerekmektedir.

Bireyin pasaportunda eski bilgileri yazıyor ise en yakın Nüfus Müdürlüğüne gidip düzelttirmesi gerekmektedir.

Biyometrik Fotoğraf (2 adet);

Aile Birleşimi vizesi için başvuru yapma işleminde konsolosluk tarafınca bireyden talep edilen ve en az altı ay önce çekilmiş olan Biyometrik fotoğraf bulundurmalıdır.

Birey tarafından istenilen bu fotoğraflar çekilirken, bireyin yüz hatlarını herhangi bir kapatacak bir şey olmamalı ve yüzü net bir şekilde belli olmalıdır. Bireyin yüzü fotoğrafta yan olmamalı, düz olmalıdır. Almanya konsoloslukları bireyin dini durumunu göz önüne alarak bazen istisnalar yapmaktadır fakat bu gibi durumlarda dahi bireyin gözlerinin önü kesinlikle kapalı olmamalıdır.

Evlenme Kayıt Belgesi Örneği;

Başvuru yapmış olan bireyin evliliği Türkiye Cumhuriyeti tarafınca yapması durumunda, bireye yetkisi olan taraflar ile Aile Cüzdanı verilmektedir. Verilen belge 1974 tarihince imzalanan CIEC tarafınca anlaşma sonrasında verilmektedir. Almanya Federal hükümeti tarafınca yapılmadığı için, anlaşmaya dayanarak geçerlilik söz konusu değildir.

Bireylerin evlilik birlikteliklerini tescillemeleri ve Almanya hükümeti Cumhuriyeti tarafından yetkilendirilen kişilere belgelemek için Uluslar arası olan Evlenme kayıt belgesini almaları gerekli. Kişiler evliliğini gerçekleştirdikten sonra kayıtlara düştüğünde, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Müdürlüklerinden bu belgeyi talep edebilirler. Birey talep ettiği belgede kendisinin ve eşinin bilgilerini eksiksiz şekilde olduğundan emin olması gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi;

Başvuru yapacak olan bireyin nüfus cüzdanının ön ve arka olmak şartı ile fotokopisini çektirmesi gerekmektedir. Bireyin nüfus cüzdanında evlilikten sonra soyadı değişikliği var ise, nüfus cüzdanını yenilemesi gerekmektedir. Nüfus cüzdanı yenilemesi Nüfus Müdürlüğünden yapılmaktadır.

Nüfus Kayıt Örneği (Tekmil Vukuatlı);

Almanya aile birleşimi vizesi başvurusu olan bireylerin, belgeyi ibraz etmeleri durumunda bütün bilgilerin içerisinde var olması gereklidir.
Bu belgede eksik olmaması gerekli olan bilgiler;

  • Bireylerin önceden yaptığı evlilikler var ise onlar,
  • Bireyler çocuk sahibi iseler, çocukların kimlik bilgileri.
  • Gerçekleşmiş boşanmalar,
  • Ebeveynlere ait kimlik bilgileri,
  • Sahip olunan vatandaşlık bilgileri olmalıdır.

Yukarıda saymış olduğumuz belgelerden eksikler olduğu halde birey başvuru yapar ise, başvurusu iptal edilmektedir.

Konsolosluk daha sonra bu belgelerde yer alan bilgileri destekleyen farklı belgeler talep edebilmektedir. başvuru yapan kadın birey ise, bir önceki soy adına ait Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğini ibrazda bulunmalı. Birey bu talep edilen belgeyi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının talep edecekleri yer Nüfus Müdürlüğüdür.

İkametgah Belgesi;

Birey, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise Türkiye’de ki ikametgah ibrazını edebilmesi için konsolosluğa başvuru anında İkametgah kaydını ibraz edebilmesi gereklidir. İkametgah belgesi kişi tarafınca ikamet adresine göre bağlı olan Mahalle Muhtarlığından veya Nüfus Müdürlüğüne giderek almalıdır.

Almanya’da yaşayan kişilere ait evraklar;

1) Almanya’daki Eşin ikametgah belgesi;

Almanya’da ikamet eden ve yanına yerleşmek amacıyla Almanya aile birleşimi vizesi başvurusu yapan eşin ikametgah belgesi talep edilmelidir.

Almanya’da yaşamakta olan eşin oturmakta olduğu eve ait varsa kira kontratı yoksa evin tapusunun fotokopisi talep edilmektedir. Birey, Almanya’da ailesi ile yada başka bir kişi ile yaşamakta ise ve aynı zamanda evi beraber kullanmakta ise bunu belgelemesi gerekmektedir.

Almanya’ya oturma izni için belirttiğiniz evin, Aile birleşimi standartlarınca belirtilen büyüklüğe göre olmalıdır. Belirtilen evde yaşamakta olan çocuk yada başka bireyler var ise bu bilgilere göre belirtilen ev büyüklüğü artmakta veya azalmaktadır.

2) Almanya’da oturan kişilere ait kimlik bilgileri;

Almanya Cumhuriyetinde ikamet etmekte olan eş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise bireyin vatandaşlığa ait pasaport ile kimlik belgelerinin fotokopisi ile birlikte Almanya’da ikamet etmekte olmasını belirleyen oturum kartının fotokopisi de başvuru yapılan bireyin dosyasında bulundurulmalıdır.

Eğer ki kişinin eşi Alman vatandaşı ise; bireye ait Alman kimliği yada güncel olan pasaport fotokopisi talep edilmeli. Aynı zamanda kişi Almanya’da doğmuş ise, Alman Doğum Kağıdını’da talep etmelidir ve eklemelidir.

Bireyin eşi yabancı uyruklu olduğunda; yeni olan pasaport fotokopisi ile birlikte almış olduğu ikamet etme izni kağıdının veya belgelerinin fotokopisi eklenmelidir.

Almanya’da ikamet etmekte olan eş, hem Türkiye vatandaşı bir yandan da Alman vatandaşı ise; yukarıda anlattığımız Alman vatandaşı olunduğunda gereken gereksinimler karşılanıp aynı zamanda da Türk vatandaşlığına ait Nüfus Cüzdanının fotokopisi eklenmelidir.

Kişi Maaş Bordrosu;

Almanya’da ikamet etmekte olan eşin aylık geliri ile evde kalmakta olan kişileri ve evin giderlerini idare edebilecek bir güce sahip olması gerekmektedir. Bireyin bunu kanıtlaması için son üç aya ait olan maaş bordrosunu eklemelidir. Devlet tarafından yapılan yardımlar gerekli kaynak olarak kabul edilmemektedir.

Sağlık Sigortası;

Almanya aile birleşimi vizesi için başvuru yaparken en az üç ay süresince geçerli olmakta olan sağlık sigortası belgesi eklenmektedir.

Önceki Evliliklere Dair Bilgiler;

Evlenmiş ve aile birleşimi için başvurmuş olan bireylerin her ikisininde önceden bir evliliği var ise, evliliğin bittiğine dair belgeler, boşanma kararları ve gereken durumlarda Almanya yada Türkiye’den talep edilmiş olan tanıma tenfiz kararname belgesi talep edilmektedir. Gereken yerlerde kişi ölüm kayıt belgesi talep edilmeli ve tüm belgelerin Almanca tercümelerinin talep edilmesi gerekmektedir.

Bireylerin Çocukları Hakkında Belgeler;

Almanya aile birleşimi vizesi başvurusu olan eş eğer çocuk sahibi ise ve çocuğunu da yanında götürecek ise, çocuğa ait nüfus cüzdan fotokopisi ibraz etmeli ki bu fotokopinin her iki tarafınında net bir şekilde görünmesi gereklidir.

Kişinin çocuğu Alman vatandaşı ise pasaport yada kimlik fotokopisi, eğer ki çocuk 16 yaşından ufak ise dil yeterlilik sertifikası gerekmez, 16 yaşından büyük ise dil yeterlilik belgesi gerekmektedir.

Bireyin çocukları eski eşinden ise ve Aile birleşimi başvurusunda bulunan birey, çocukların velayet sahibi ise çocukları yanında götürebilmesi için eski eşinden izin aldığına dair belge bulundurmalıdır. Bu saydığımız belgeler haricinde farklı belgeler talep edilebilmektedir.

Almanca A1 Sertifikası;

Almanya aile birleşimi vizesi başvurusu yapacak olan kişinin veya kişilerin basit düzeyde Almanca bildiğine dair A1 Sertifikası almaları zorunludur. Bu belge Almanya hükümeti tarafından istenmektedir, sebebi ise kişinin çevreye daha kolay ve hızlı adapte olması içindir.

Bu belge sadece Almanya Konsolosluğu tarafından kabul edilen kurslardan alınmalıdır, Aktif Eğitim adı altında vermekte olduğumuz A1 Aile Birleşimi Kursumuz Almanya Konsolosluğu tarafından Onaylıdır. Aksi durumlarda başka yerlerden alınmış olan A1 sertifikası vize başvurularında kabul edilmemektedir. Bazı istisna durumlarda kişiden A1 Sertifikası talep edilmemektedir.

Almanya aile birleşimi vizesi ne kadar sürede hazır olur?

Almanya Aile Birleşimi sonuç süreci konsolosluklardaki çalışan personellerin inisiyatifinde olmaktadır, yoğunlukları veya tatil günleri de bu süreçte etki eden etkenlerdendir. Almanya Cumhuriyeti tarafına yapacağınız Aile Birleşimi başvurunuz ortalama olarak 3 ay çıkış süresi bulunmaktadır. Dediğimiz gibi bu süreç gerekli alanlarda uzama gösterebilir yada daha erken çıkış sağlayabilmektedir. Birey yapmış olduğu başvurusunu 3 ay geçtikten sonra sorgulama yapabilir. Fakat Almanya Konsolosluklarının 3 ay geçtikten sonra bireye bilgi verme gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

Almanya aile birleşimi vize başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Bu durum Almanya Aile Birleşimi Vizesine müracaat eden kişinin durumuna göre değişim gösterebilmektedir, net bir süre vermek mümkün değil. Genel olarak yapılan başvurular 3 ay sürecinde geçen süre içerisinde sonuç alınmaktadır, bazen bu süre kısalabilir veya uzayabilir. Bu belirttiğimiz süreç Almanya Konsolosluk ve Büyükelçiliklerde çalışmakta olan personellerin tatil günlerine göre uzayış gösterebilir.

Aile Birleşimi Vize Ücreti Ne Kadar?

Kişi yapmış olduğu Almanya aile birleştirme vizesi başvuru ücretini Almanya Konsolosluğunun belirtmiş olduğu ücreti yine Konsolosluğa Euro şeklinde olması şekliyle nakit bir şekilde ödeme gerçekleştirmesi gerekmektedir.